Dy kinezë mashtruan Apple, kompania humbi rreth 900 milionë dollarë

Dy kinezë mashtruan Apple, kompania humbi rreth 900 milionë dollarë

Apple është mashtruar nga dy kinezë, mashtrim ky që sipas kompanisë amerikane i ka kushtuar atyre hiç më pak se 895,800 dollarë.

Kinezët i kishin dërguar telefona iPhone të falsifikuar, gjoja me probleme ose të thyer për riparim tek kompania Apple.

Apple kishte pranuar që t’i zëvendësonte këto pajisje duke iu dërguar iPhone të rinj.

Kompania amerikane deklaroi se kishte pranuar 3,069 kërkesa për riparim dhe kishte rregulluar 1,493 prej tyre, pra rreth gjysmën e kërkesave.

Si rezultat i këtij mashtrimi, Apple thotë se ka humbur 895,800 dollarë.

Mashtrimi u zbulua nga dogana të cilët hapen pesë pako të dyshimta dhe konfirmuan se bëhej fjalë për iPhone të falsifikuar.I dërgon shefit gabimisht një foto nudo, i ndodh ajo që nuk pritejNdodh shpesh që të gabojmë në rrjetet sociale dhe mesazhet e destinuara për personin tonë “intim”, t’ia dërgojmë dikujt tjetër. Një vajzë nga Argjentina,…BotasotRrëfimi: Tradhtova burrin, kam mbetur shtatzënë me tjetrin por më e keqja është…E mërzitur nga jeta monotone me bashkëshortin, një grua vendosi të bënte diçka më ndryshe në jetën e saj. Ajo kishte kohë që nuk ndiente dashuri për partnerin…BotasotHistori erotike: Në Velipojë kam bërë seksin më të mirë të jetës timeVjehrri po më tranon me s**** në shtrat, por tani burri…Nesër proteste e madhe para OKB-së në New York. Do kërkohet nga OKB të ndëshkohet Serbia për gjenocid dhe 2…Komuniteti shqiptar ne Amerike është duke u mobilizuar të organizojë një protestë të madhe para OKB-së, kanë njoftuar përfaqësues të organizatave dhe…BotasotShqiptarja publikon një foto në Facebook, por diçka në gjoksin e saj i bën miqtë që ta kritikojnëDaçiq përplaset me studentët francezë të cilët e pyesin për gjenocidin që Serbia kreu në KosovëMinistri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq është përplasur fort sot me studentët francëz gjatë një debati në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Serbisë. Ai ka…Botasot

Lexo të radhës

MacBook Pro me 16 inç mund të mos lansohet as pas një vitiIPTV-ja, pirateria moderne nëpërmjet internetitPublikohet fotografia e parë e vrimës së zezëFjalë kyçeApplekinezëkompania

Shfaq komentet Të tjera nga Teknologji Teknologji10 prill 2019 YouTube konfirmon zhvillimin e programit origjinal interaktiv Netflix e ka sjellë librarinë filmike në ekranet tona me shfaqjet e tyre interaktive për fëmijët, dhe vitin e kaluar ata bënë tituj me fillimin e Black Mirror Bandersnatch që solli shfaqje interaktive për një audiencë më të… Teknologji10 prill 2019 Australia lejon “Google”-n të transportojë mallra me anë të dronëve Shërbimi me dron i cili do të ofrojë shërbim në bashkëpunim me bizneset lokale si kafenetë dhe farmacitë do të jetë subjekt i disa kufizimeve rregullatore Alphabet Holding, kompania mëmë e “Google” ka marrë leje… Teknologji10 prill 2019 Amazon është duke punuar në një palë kufje, për të rivalizuar me AirPods E pakënaqur si kompania me shitjet më të mëdha nëpërmjet internetit, Amazon është duke bërë plane për të prodhuar dhe rivalizuar me Apple edhe në sfera tjera. Bloomberg ka raportuar se fundmi, se Amazon është duke… Teknologji10 prill 2019 Facebook u ka kërkuar shfrytëzuesve fjalëkalimet e emailave Si pjesë e hapjes së llogarive të reja në Facebook, disa shfrytëzuesve iu është kërkuar edhe fjalëkalimi emailave, si pjesë e këtij procesi. Në mënyrë që të konfirmojnë email adresën, është hapur… Teknologji10 prill 2019 Fortnite huazon opsionin e Apex Legends si përditësimin e vet të ri Nganjëherë, gjëja më e mirë që mund të bëhet, është të huazohet një sistem i suksesshëm që e ka realizuar dikush tjetër. Udhëtimi i Epic Games me Fortnite si pjesë e lojës “battle royale”… Teknologji9 prill 2019 600 fishekë për minutë, kap objektivin deri 200 metra: Njihuni me Uzin, karabinën automatike Në forcat ushtarake, fuqia dhe rrezikshmëria e armëve është me rëndësi jetike, veçanërisht për trupat e këmbësorisë, prandaj këto të fundit gjithnjë synohet që të pajisen me pushkët e teknologjisë… Teknologji9 prill 2019 Facebook ndryshon kushtet e përdorimit Komisioni Evropian njoftoi sot se Facebook ka ndryshuar kushtet e përdorimit, të cilat në mënyrë të qartë theksojnë se kjo kompani fiton duke shitur qasjen e të dhënave të përdoruesit. Facebook ndryshoi kushtet e përdorimit pas… Teknologji9 prill 2019 Pas FaceTime, edhe Skype bllokohet në Emirate Aplikacioni për komunikim audio dhe video, Skype, është bllokuar në Emiratet e Bashkuara Arabe. Njoftimi është dhënë nga Microsoft e cila ka në pronësi aplikacionin Skype. Kompania njoftoi se janë në përpjekje për heqjen e… Teknologji9 prill 2019 “Google” gjobitet me 1.49 miliardë euro, ja arsyeja Kjo është gjoba e dytë për gjigandin e teknologjisë, pasi edhe vitin e kaluar mori gjobë me shumën 4.34 miliardë euro. Mediat e huaja shkruajnë se kësaj radhe ndëshkimi për “Google”-in erdhi për bllokimin që u ka… Teknologji9 prill 2019 “Facebook” mbyll llogari nga Kosova, ja arsyeja e këtij veprimi Bëhet e ditur se plot 2.632 faqe, grupe dhe llogari u hoqën nga “Facebook”-u dhe “Instagram”-i, për aktivitet të lidhur me vendet e përmendura. 513 prej tyre ishin të lidhura me Iranin, 1.907 të tjera me Rusinë. Llogaritë e… Teknologji8 prill 2019 BE miraton projektligjin e ri mbi kompanitë e internetit Komiteti Parlamentar i Bashkimit Evropian sot miratoi një projektligj që parashikon ndëshkime për kompanitë e internetit në shumën prej katër për qind të të ardhurave të tyre, nëse nuk heqin “përmbajtjen terroriste” nga… Teknologji8 prill 2019 Japonezët shpikin karrigën në të cilën mund të flesh në zyrë Shumica prej nesh ndjejnë efektet negative të privimit të gjumit pothuajse çdo ditë në punë, prandaj edhe përpiqemi që këtë ta luftojmë duke pirë kafe. Sara C. Mednick, Ph.D., eksperte e gjumit dhe autore e “Bëj… Teknologji8 prill 2019 Si të bllokoni marrjen e mesazheve në Gmail Askujt nuk i pëlqen të marrë email ‘spam’, por fatmirësisht platforma e email-it, Google Gmail, ka bërë një punë mjaft të mirë me filtrat e mesazheve ‘spam’. Por, nga koha në kohë, ekzistojnë email… Teknologji8 prill 2019 Uebsajtet më të vizituara në gjithë botën… A keni menduar ndonjëherë se cilat janë uebsajtet më të vizituar në botë? Çdokujt ja merr mendja që motori i kërkimit Google është në vendin e parë. Por ndërsa lista vazhdon me uebsajtet e njohur dhe përdorur… Teknologji7 prill 2019 Apple Watch i shpëton jetën Një burrë ka postuar një histori interesante në rrjetet sociale, ku pohon se ora e mençur Apple Watch i ka shpëtuar jetën atij. Ai thotë se ora e ka lajmëruar atë për rrahje jo normale të zemrës së tij. “Unë… Teknologji7 prill 2019 Fluturon në Vjenë taksia-dron e parë në botë Bëhen realitet ëndrat e atyre që dëshironin të fluturonin në qiellin e kaltër të Austrisë, pasi për herë të parë në botë u prezantua një taksi-dron, të enjten në Vjenë, i kompanisë kineze… Teknologji7 prill 2019 Rindërtohet makineria e deshifrimit të kodeve të Luftës së Dytë Botërore Një makineri e cila Luftës së Dytë Botërore e përdorur për të deshifruar kodet e luftës, është rindërtuar pas një periudhe prej shtatë vitesh punë. Heath Robinson është rivendosur në Muzeun Kombëtar… Teknologji7 prill 2019 Facebook është përdorur haptazi nga kriminelët kibernetikë për të ofruar shërbime hakimi   Pagesat bëheshin në kriptomonedha për shërbimet që ofronin ose përmes PayPal. Hulumtuesit e Cisco ishin përpjekur më herët ti mbyllnin grupet përmes mjeteve që ofronte Facebook por rezultoi e pamundur. Facebook është… Teknologji6 prill 2019 Ja risia e radhës e Gmail Gmail iu ka prezantuar përdoruesve të saj një tjetër risi me të cilën synon t’ju lehtësojë punën në dërgimin e email-ve. Ju tashmë mund të programoni kohën se kur duhet të dërgoni një email, gjithmonë… Teknologji6 prill 2019 Snapchat lanson platformën e video-lojërave Snap Games Rrjeti social Snapchat e la lansuar platformën e video-lojërave, ku mund të luajnë së bashku disa përdorues. Iniciativa është quajtur Snap Games, ndërsa përmban disa prej lojëra të mëparshme që i ofronte Snapchati. Bitmoji… Teknologji6 prill 2019 Elon Musk humbi 1 miliard dollarë vetëm në 2 minuta Elon Musk humbi 1 miliard dollarë vetëm në dy minuta. Kjo pasi aksionet e Tesla ranë më 11 përqind. Prodhuesi i makinave elektrike kishte raportuar se kishin pësuar rënie të dërgesave në tremujorin e parë të vitit, nga 63 mijë… Teknologji6 prill 2019 Lajm i rëndësishëm për përdoruesit e Instagramit Nëse e keni hapur aplikacionin Instagram në Windows 10 Mobile, sot, mund të keni vërejtur se ka një mesazh që thotë se aplikacioni do të ndërpritet më 30 prill. Siç mund ta shihni nga fotografia e mësipërme, njoftimi sugjeron… Teknologji6 prill 2019 Netflix do të rrisë çmimet e abonimeve Netflix njoftoi së fundmi se do të fillojë të rrisë çmimet për abonimet e shërbimit. Të ardhurat shtesë, tha kompania, do të lejojnë Netflix për të shtuar më shumë shfaqje televizive dhe filma. Ndërkohë… Teknologji5 prill 2019 Snapchat bëhet TV, vjen me 10 seriale Studimet e fundit kanë treguar se në vitin 2019 njerëzit në SHBA do të kalojnë më shumë kohë në smartfonët e tyre sesa para televizionit. Këtë duket se e kishte ne mendje Snapchat kur paralajmëroi se do të realizojë… Teknologji5 prill 2019 Samsung paralajmëron se profitet e tyre do të bien për 60% Samsung po preket nga ftohja e kërkesës globale për telefona. Gjigandi teknologjik i Koresë së Jugut tha të premten se pret që fitimi operativ për tremujorin e parë të bie 60% krahasuar me të njëjtën periudhë të një… Teknologji5 prill 2019 Prezantohet taksi fluturues kinez pa pilot Teknologjia tani është e gatshme për prodhimin industrial, por qeveria është ende duke pritur për këtë avion, tha drejtori i marketingut i kompanisë kineze Derik Siong. “Sfida jonë kryesore nuk është më teknologjia, por… Teknologji5 prill 2019 “YouTube” heq dorë nga projekti televiziv, rrugë e lirë për Apple “YouTube” hoqi dorë nga prodhimet televizive me buxhet të lartë, duke i lënë kështu fushë të lirë “Apple”, që sapo prezantoi shërbimin e ri streaming. Vendimi, sipas “Bloomberg”, vjen si pasojë e… Teknologji5 prill 2019 Cooler Master sjell shtëpizën e re MasterBox Q500L Kompania Cooler Master ka prezantuar shtëpizën e re MasterBox Q500L, e cila përkrahë pllakat amë standarde ATX dhe furnizimet ATX në një dizajn tejet kompakt, përcjell Cooler Master në sajtin e vet. Karakteristikat e shtëpizës MasterBox… Teknologji5 prill 2019 Jeff Bezos ndan pasurinë me ish-gruan, mbetet njeriu më i pasur në botë Jeff Bezos, themelues i gjigantit teknologjik amerikan, Amazon, edhe zyrtarisht është divorcuar nga ish-gruaja e tij, MacKenzie. Ai do mbajë 75 për qind të aksioneve të tij në Amazon, ndërsa ish-gruaja e tij, njëherësh ish-bashkëthemeluese e… Teknologji4 prill 2019 Modeli i ri Surface Book 2 implementon procesorin më të ri katërbërthamësh të Intelit Microsofti e ka rifreskuar në heshtje modelin e vet Surface Book 2. Gjiganti softuerik në Surface Book 2 13.5-inçësh e implementon procesorin më të ri i5 të Intelit me katër bërthama të gjeneratës së tetë, ndërsa modeli i… Teknologji4 prill 2019 Ubisoft publikon kërkesat sistemore për Anno 1800 Anno 1800 do të publikohet më 16 prill në Uplay dhe Epic Games Store, ndërsa parashitja do të fillojë në Team para publikimit, ku më pas do të largohet nga platforma, përcjell Overclock3D. Ubisoft tani ka konfirmuar disa prej kërkesave… Teknologji4 prill 2019 Pas Instagramit, Facebook dhe Messenger poashtu po hiqen nga Windows 10 Disa ditë më parë, përdoruesit filluan të vërejnë një mesazh në aplikacionin Instagram për Windows Mobile 10, duke i njoftuar se aplikacioni do të largohet më 30 prill. Ndërsa nuk ishte befasi, lajmi ishte ende një goditje… Teknologji4 prill 2019 Zbulohet sa fitojnë yjet e Instagramit me një postim të vetëm Instagrami është plot me influencues dhe blogerë çdo ditë, profilet e të cilëve pasohen nga disa miliona njerëz. Ata përmes publikimeve fitojnë shuma të mëdha parash, dhe në një sondazh i kohëve të fundit, tregon… Teknologji4 prill 2019 Prezantohet taksi fluturues kinez pa pilot Prodhuesi kinez EHang sot në Vjenë për herë të parë i paraqiti publikut një dron-taksi, një fluturake pa pilot që do të mbajë dy pasagjerë në lartësi të ulëta në distancë deri në 35… Teknologji4 prill 2019 Instagram për Windows 10 do të ndërpritet më 10 prill Nëse e keni hapur aplikacionin Instagram në Windows 10 Mobile, sot, mund të keni vërejtur se ka një mesazh që thotë se aplikacioni do të ndërpritet më 30 prill. Siç mund ta shihni nga imazhi i mësipërm, njoftimi sugjeron që… Teknologji4 prill 2019 Korea e Jugut lanson rrjetin 5G, para kohës së pritur Operatorët e telekomunikimeve të Koresë së Jugut lëshuan rrjetet e internetit super të shpejtë 5G para afatit, në një përpjekje për të siguruar që vendi të bëhet i pari në botë për të nisur… Teknologji3 prill 2019 Çmimi i memorieve për PC shënojnë rënie në tregun global Çmimet e memorieve PC DDR4 po normalizohen gjithnjë e më shumë dhe janë afër nivelit më të ulët në tre vjetët e fundit, dhe e gjithë kjo vjen para azhurnimit të kompjuterëve në verë dhe publikimit të disa… Teknologji3 prill 2019 Facebook kërkon nga përdoruesit fjalëkalimin e postës elektronike? Shfrytëzuesit e rinj që hapin një profil në rrjetin social kanë bërë të ditur se Facebook u kërkoi fjalëkalimin e emailit për të hyrë në llogarinë e tyre. Sipas Daily Beast, informacioni i parë në lidhje me… Teknologji3 prill 2019 Do të vijë rrjeti 5G. Po për çfarë shërben? Brenda pak vitesh të gjithë do të jemi të lidhur me rrjetin më të fuqishëm ndonjëherë. Kjo nuk do të jetë vetëm për internetin, por nëse sot shpenzojmë 1 miliardë euro në minutë në Ëeb, por… Teknologji3 prill 2019 Rrjedhjet e Apple detajojnë një iPhone shumë të vogël nga Apple Një raport i ri nga DigiTimes na ka dhënë një vështrim të parë në planet e Apple 2020 dhe faqja pretendon se do të jetë një vit që sheh futjen e një iPhone të ri dhe shumë më të vogël, që tingëllon… Teknologji3 prill 2019 Sega rikthehet si një konsolë moderne me 40 video-lojëra të instaluara brenda Duke ndjekur hapat e Nintendo dhe Sony, Sega ka bërë të ditur se mund të rikthejë konsolën e vet klasike, në një version të ri. Planet e kompanisë janë bërë të ditura së fundmi, ndërsa raportojnë së në… Teknologji3 prill 2019 Verizon tregon planet e një telefoni të zgjuar vetëm për fëmijë Nëse jeni në mesin e atyre që fëmijët ua huazojnë telefonin, apo e duan një pajisje të zgjuar vetëm për vete, atëherë Verizon e ka një zgjidhje adekuate. Kompania teknologjike, ka treguar planet për “Just Kids”… Teknologji3 prill 2019 Apple iPad mini 5 i hapur tregon përditësimet në RAM Iu deshën pesë vite për ta përditësuar gjeneratën e pestë të iPad mini 5 – Apple nuk ia doli, që pajisja të dallonte prej modelit aktual. Megjithëse duket njëjtë në pjesën e jashtme, brendësia e iPad mini 5… Teknologji2 prill 2019 Cila është fotoja më e pëlqyer e të gjitha kohërave në Facebook!!!  Edhe pse është postuar përpara disa vitesh ( në 2012-tën), asnjë foto tjetër nuk ka marrë më shumë Like dhe Share sesa ajo që tregon një moment përqafimi mes barak Obamës dhe bashkëshortes së tij, Michelle. Stafi i… Teknologji2 prill 2019 Google+ “ndërron jetë” sot 2 prilli është dita zyrtare për të cilën Google ka paralajmëruar ta mbyllë rrjetin e tij social, Google+. Kompania e ç’aktivizoi krijimin e llogarive të reja në shkurt, ndërkaq përmbajtja ka filluar të fshihet… Teknologji2 prill 2019 TP-Link Deco M4 është një Wi-Fi Mesh buxhetor Kostoja e ulët do të thotë se nuk ka disa funksione të avancuara ofruar nga rivalët si Samsung SmartThings. Ky sistem 248 dollarë vjen me optimizim rrjeti bazuar në inteligjencën artificiale. TP-Link do të zgjerojë linjën e sistemeve Wi-Fi… Teknologji2 prill 2019 Microsoft rifreskon Surface Book 2 me procesorët e gjeneratës së 8-të Intel Surface Book 2 i rangut të mesëm gjithashtu vjen me 256GB memorie dhe 8GB RAM. Procesori është i vetmi ndryshim madhor por duhet të bëjë diferencën në performancë. Microsoft në heshtje të plotë rifreskoi ditën e sotme modelin…

Previous Kasami: O do ta bëjmë Republikën me Blerim Rekën, o do ta bëjmë Republikën tonë
Next Marina me bluzë të zbërthyer para kamerës, cili do të jetë reagimi i Getit?