MAQEDONI

MAQEDONI

Ka ndërruar jetë ish diplomati Alajdin Demiri

Pas një sëmundje sot në moshën 65 vjeçare ka ndërruar jetë Alajdin Demiri, diplomat, analist politik dhe profesor universitar. Demiri në vitin 1997-1998 ishte kryetar i komunës së Tetovës. Si

MAQEDONI

Për fushatë zgjedhore Pendarovski ka shpenzuar gjysmë milion euro kurse Reka 25 mijë euro

Për gjysmën e parë të fushatës presidenciale, kandidati i përkrahur nga koalicioni në pushtet Stevo Pendarovski ka shpenzuar 484 mijë euro, ndërsa kundër kandidati i tij i mbështetur nga opozita

MAQEDONI

5 milionë euro për ndërmarrjet inovative në Maqedoni të Veriut

Ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme në Maqedoni të Veriut, kanë në dispozicion pesë milionë euro për të futur risi në punën e tyre. Tre milionë euro i ka

MAQEDONI

Kryetarët e Bashkive Shqiptare mblidhen për herë të tretë në Tetovë

Nikoqire e takimit të 3-të të Kryetarëve të Unionit të Bashkive Shqiptare në Rajon këtë herë është Tetova. Kryetarët e komunave Tiranë, Prishtinë, Tetovë, Vlorë, Prizren, Ulqin, Preshevë dhe Gostivarë

MAQEDONI

VMRO-DPMNE: Vota për Pendarovskin është votë për mbrojtje të nepotizmit

Partia më e madhe maqedonase në opozitë, VMRO-DPMNE sot përmes një kumtese me shkrim thonë se mbështetja për Stevo Pendarovskin është mbështetje që të vazhdon mbushja e administratës shtetërore me

MAQEDONI

Skufa: Marrëveshja e Prespës i dha fund nacionalizmit agresiv

Deputetja greke Elisavet Skufa në një debat për gjuhën e urrejtjes në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës në mënyrë specifike insistoi në atë se “ne duhet të bëjmë një

MAQEDONI

Olimpiadë ballkanike në informatikë në Shkup

Pesëdhjetë nxënës nga Maqedonia e Veriut, Bullgaria, Belgjika, Serbia dhe Turqia do të marrin pjesë në “Olimpiadën në informatikë 2019”, që do të mbahet prej sot e deri më 14

MAQEDONI

Kasami: O do ta bëjmë Republikën me Blerim Rekën, o do ta bëjmë Republikën tonë

Tubimi i radhës i partive opozitare BESA dhe ASH në përkrahje të kandidaturës të pavarur të profesor Blerim Rekës, është mbajtur në Komunën e Bogovinës. Krerët e dy partive opozitare

MAQEDONI

Incident në bazën kryesore ushtarake në Maqedoninë e Veriut

Ushtarët e Maqedonisë së Veriut plagosën një person i cili tentoi të hyjë në bazën kryesore ushtarake të vendit. Sipas një komunikate të Ministrisë së Mbrojtjes, rojet ushtarake e plagosën

MAQEDONI

Elezi: Modernizimi dhe digjitalizimi i Doganës do të përmirësojë tregëtinë dhe transportin

“Dogana moderne dhe e digjitalizuar do të sjellë më shumë përmirësimin e tregëtisë dhe transportit e me këtë do të përfitojë më shumë edhe ekonomia e vendit”, kështu është theksuar