Archive

KRONIKË

Kapen në flagrancë duke kryer vjedhje, arrestohen 3 persona

Janë zënë në flagrancë tre të dyshuar, dy prej tyre moshë e mitur, meshkuj të cilët kanë tentuar të kryejnë një vjedhje në Prishtinë. Ngjarja ka ndodhur mesditën e djeshme.

MAQEDONI

Kandidatët presidencial nisin fushatën e tyre në qytete të ndryshme

Gara për kryetar shteti sot edhe zyrtarisht nisi. Tre kandidatët Blerim Reka, Gordana Siljanovska Davkova dhe Stevo Pendarovski në tre javët e ardhshme do përpiqen të marrin votë më shumë.

MAQEDONI

Janushev: Jemi të bindur në fitoren e Siljanovskës

Sekretari i Përgjithshëm i OBRM-PDUKM-së dhe shefi zgjedhor i fushatës zgjedhore të Gordana Siljanovska Dakova, Igor Janushev sonte para fillimit të tubimit në Ohër për TV 21 tha “Sot nisi

MAQEDONI

Qeveria maqedone edhe në shqip vendos tabelën me emrin e ri të shtetit

Qeveria e Maqedonisë së Veriut në prag të vizitës së kryeministrit grek Alexis Tsipras, në ndërtesën e Qeverisë ka vendosur pllakën me emrin e ri të shtetit. “Qeveria e Republikës

SHQIPËRI

Rama kërcënon rektorët: Merrni masa ose do ndërhyjmë tek autonomia universitare

“Urojmë që të mos ndërhyjmë në ligj për të marrë në kontroll një zonë që i takon autonomisë universitare. Por nuk mund të lëmë në dorë jetën e fëmijëve tanë.

KOSOVA

Jashari paralajmëron rikthim të grevës

Kreu i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, ka fajësuar institucionet e Kosovës se nuk kanë marrë me kohë seriozisht paralajmërimet e tyre të mëhershme për mbajtjen e grevës me kërkesën për ngritjen

BOTA

Hapen dyqanet për shitjen e kanabisit në Kanada

Kanabisi është legalizuar në Kanada që nga 17 tetori dhe qytetarët deri tani kanë qenë në gjendje ta blejnë atë në një faqe interneti të një organizate joqeveritare të licencuar

BOTA

Erdogan humb Stambollin?

Zgjedhjet lokale u mbajtën në Turqi të dielën dhe sipas rezultateve paraprake, udhëheqësi i partisë AKP Recep Tayyip Erdogan humbi në qytetet e mëdha. CHP opozitare fitoi më shumë vota